Antalya çocuk diş hekimi

Antalya Çocuk Diş Hekimi

Bebeklikten gençlik döneminde kadar çocukların ağız ve diş sağlığı ile uğraşan diş hekimlerine “pedodontist” denilmektedir. Gençlik dönemi ortalama 15 yaşına kadar olan dönemi kapsamaktadır.

Pedodontistler çocukların diş etlerinde ve ağızlarında işlem ve bakım yapma konusunda nitelikleri ve deneyimleri bulunur. Bu hekimler özellikle bebekler, gençler veya özel ihtiyacı olan (engelli) çocuklar için diş hekimliği eğitiminin yanı sıra ayrı ve özel bir eğitime de tabi tutulurlar.

Bebeklerin ilk dişleri çıkardıkları andan itibaren pedodontiste gidilmesi ve muayene olunması gerekmektedir. Bu muayeneler periyodik olmalı ve çocukların diş gelişimleri sürekli takip edilmelidir. Bu muayeneler erken ya da geç süt dişleri sürme durumlarından, diş veya yumuşak doku anomalilerinin değerlendirilmesi, diş çıkarma zorluklarından diş ve ağız sağlığına kadar birçok süreçlerde işlem ve muayene yapılmasını durumlarını gerektirebilir.

Çocuk diş doktoru ziyaretleri sadece sorun olduğunda değil genel kontroller amacı ile de yapılmalıdır. Bu durum çocukların diş hekimlerine alışmasına, korku duymamasına ve ileride büyük tedavi gerektirecek durumlarda uyumlu davranışlar göstermesini de sağlayacaktır. Antalya çocuk diş hekimi ve işlemlerinde Sayın Ortodonti olarak çocuklara en uygun ortamı sunmaktayız.

Pedodontiste Gitmek Neden Önemlidir?

Pedodontiste Gitmek Neden Önemlidir

Normal diş hekimleri ve çocuk diş hekimleri arasında ciddi farklar vardır. Pedodontistler de diş hekimleri gibi ağız ve diş sağlığı tedavisinde çalışır ancak onlar çocuklar konusunda uzmandır. Onlarla nasıl iletişim kuracakları, nasıl başa çıkacakları yanı sıra çocuklarda olabilecek özel diş sorunlarını nasıl fark edecekleri konusunda ayrı eğitim almışlardır. Ayrıca çocuklarla deneyimli personellerle çalışarak ekip olarak da bir bütün halinde hizmet verirler. Antalya çocuk diş hekimi ve ekibimiz çocuklarınızın rahat ve stressiz tedavi olması için gerekli ortamı oluşturup, çalışmaktadır.

Pedodontistler, çocukların davranışlarından anlarlar ve onları nasıl rahat hissettireceklerini bilirler. Ayrıca çocukların bebeklikten gençlik dönemine kadar olan onlara özgü diş sorunlarını teşhis edip, tedavi edecek özel eğitimleri bulunuyor. Bir pedodontis emzik kullanmak, parmak emmek ya da biberonla beslenmek gibi çocuklarla alakalı sorunları kolayca anlayarak tedavi süreçlerini oluşturabilir.

Ayrıca pedodointistler daha küçük aletlerle çalışarak çocuklara diş bakımı ve sağlığı ile ilgili teşvik de ederler. Bu doktorların ofisleri çocukların rahat edebilecekleri şekilde dizayn edilmiştir. Yani oyuncaklar, oyun anları mevcuttur. Amaç çocukların rahat ederek doktorun yanında strese girmemeleridir.

Büyük veya küçük hepimiz diş hekimine gittiğimizde kendimizi rahatsız hissederiz. Çoğu zaman küçüklükte yaşanan travmalar sebebi ile diş hekimi  korkusu denilen bir olgu ile diş bakımı ve sağlığına önem vermeyiz. Bu sorunun en iyi tedavisi çocuk dostu diş hekimleri ile çocukları küçükken diş sağlığına ve bakıma karşı bilinçli hale getirmektir.

Küçükken gelişen olumlu düşünceler büyüdüklerinde de değişmeyecek ve sağlıklı dişlere sahip nesiller ortaya çıkacaktır. Unutulmamalıdır ki çocuklar diş hekimine  giderken de eğlenebilir ve keyifli zamanlar geçirebilir.

 

İlk Diş Muayenesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Genel uygulamaya göre ilk diş muayenesi ilk süt dişinin çıkması ile birlikte en geç 1 yaşından itibaren başlatılır. Süt dişleri genel olarak ilk 6 ay ile 3 yaşa kadar çıkmaktadır. Ancak erken veya geç süt dişi sürmeleri de gözlemlenebilir.

Çocuklarda önce ön ve yan kesici dişler çıkar, sonrasında ise birinci süt azı dişleri çıkmaktadır. Ardından da köpek dişleri sonra, son olarak da ikinci sür azı dişleri çıkar. Ancak bu süreç çocuktan çocuğa farklılık ta gösterebilir. Ortalama olarak alt ve üst çenede toplamda 20 süt dişi bulunur.

Süt dişleri özellikle çocukların beslenmeleri için çok önemli ve gereklidir. Süt dişinin altında kalıcı dişler bulunur bu sebeple de süt dişinin sağlığı kalıcı dişin sağlığını direkt etkileyen bir faktördür. Süt dişleri altlarındaki kalıcı dişler için yer tutucu vazifesindedirler. Ön dişler de çocukların doğru konuşması ve görünümünü etkiler. Sayın Ortodonti, Antalya çocuk diş hekimi hizmetlerimize çok önem veriyoruz. Çocukların diş doktorlarına alışması ve sorun yaşamaması için gerekli önlemleri alıp, en yüksek özeni gösteriyoruz.

İlk Diş Fırçalaması Ne Zaman Olmalıdır?

İlk Diş Fırçalaması Ne Zaman Olmalıdır?

Bebeklerde ilk süt dişlerinin sürmesi ile birlikte bebeğin diş ve diş etleri temiz bir tülbent, gazlı bez ya da piyasada yer alan çocuklara özel temizleme mendilleri ile yapılmalıdır. Ancak bir yaşından sonra bunlar yerine çocukların yaşlarına özel diş fırçası ile dişler fırçalanmalıdır.

Bu fırçalama macunsuz ya da Fluorid içermeyen çocuk diş macunları ile yapılarak hem dişler hem de diş etleri temizlenmelidir. Özellikle  1 ile 3 yaş arasında diş temizlemede Fluorid kullanılmamalıdır. 3 yaşından sonra 6 yaşına kadar ise düşük doz Fluorid (500 ppm) içeren çocuk diş macunları kullanılmalıdır.

Çocuklarda Diş Çürüklerinin Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda Diş Çürüklerinin Nedenleri Nelerdir?

Çocukları diş doktoruna götürülmesi için önemli bir sorun olması beklenmemeli ve bu durum periyodikleştirmelidir. Çünkü bu yaşta ki çocuklar için oluşacak diş sorunlarının  erken zamanda tedavi edilmesi büyük önem taşıyacaktır.

Erken yaşta görülen diş çürükleri çoğunlukla biberon çürüğü diye adlandırılan çürüklerdir.

Ayrıca bebeğin gece boyunca emzirilmesi de erken dönemde diş çürümelerine neden olabilir. Anne sütü içerisinde bulunan şeker ihtiva eden laktoz da çürük yapıcı bir maddedir. Bu nedenle de bebekleri en son uykuya yatmadan önce emzirmek daha uygun olacaktır.

Biberon çürüğünün oluşmasının bir diğer nedeni ise uzun süre mama ya da sütün geceleri biberonla çocuğa verilmesidir. İlk dişlerin çıkması sırasında şeker fazlası içeren yiyecekler çocuklarda özellikle de iki yaşından önce çocuklarda diş çürümelerine neden olur.

Biberon çürüğünden korunmak için çocuklarda biberon kullanımını 12 ile 13 ay arasında devam ettirmek, beslenmeyi ise uykudan önce yapmak, uyku sırasında biberonla beslememek ve eğer mümkünse de biberonla beslendikte sonra su içirmek gibi önlemler alınmalıdır. Ayrıca dişlerin ve diş etlerinin de sürekli temizlenmesi ve fırçalanması da diş çürüklerine karşı önemli bir koruyucu faktördür.

Tecrübeli Antalya Çocuk Diş Hekimi

Sayın Ortodonti olarak en değerli varlıklarımız olan çocukların diş ve ağız sağlığı bizim için önemlidir. Çocukların diş hekimlerinden korkmaması için en gerekli ortamları profesyonel olarak sağlıyoruz. Antalya çocuk diş hekimi hizmetlerimizde sağlıklı dişler ve sağlıklı çocuklar anlayışı ile hizmet veriyoruz.

Yorum Bırak

11 − 1 =

Bizi Arayın