Antalya çocuk diş hekimi

Antalya Çocuk Diş Hekimi

Antalya Lara bölgesinde hizmet veren kliniğimizde, çocuk hastalarımıza onlar için özel olarak hazırlanan Pedodonti kliniğimizde çocuk diş hekimimiz tarafından hizmet verilmektedir.

Antalya Çocuk Diş Hekimi – Pedodonti Uzmanı

Pedodonti;

Yaygın olarak bilinen adıyla çocuk diş hekimliği, doğumdan itibaren daimi dişlenme tamamlanana kadar geçen süreçte bebek, çocuk ve genç erişkinlerin ağız diş sağlığının korunabilmesi için çürüklerin, fiziksel travmaların, kalıtımsal ve doğumsal etkenlerin dişlerde yarattığı sorunların tedavisinin yapıldığı diş hekimliğinin bir uzmanlık dalıdır.

Pedodontistler (pedodonti uzmanları) yani çocuk diş hekimleri; 5 yıl süren diş hekimliği eğitimini takiben dişlerin gelişimi ve problemlerinin çözümünün yanı sıra çocuk psikolojisi, büyüme-gelişimi ve çocuğa yaklaşım üzerinde üniversitelerin Pedodonti Anabilim dalında eğitim almış uzman diş doktorlarıdır.

Tel Tedavisi Kaç Yaşında Başlar

Pedodonti’nin öncelikli amacı oluşabilecek problemlerin kaynağını önceden tespit ederek önlemler almak ve ortaya çıkmış problemleri tedavi etmektir. Önleyici amaçla uygulanan tedavi yaklaşımına “Koruyucu Diş Hekimliği” denir.

Koruyucu diş hekimliği; beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi, yanlış beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi, ağız ve diş temizliği konusunda eğitimlerin verilmesi, yerel flor ve fissür örtücü gibi dişlere uygulanabilen işlemleri ve düzenli kontrolleri içerir.

Amerikan Pediatrik Diş Hekimliği Birliği (American Academy of Pediatric Dentistry-AAPD) ve Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organisation-WHO)  tarafından, ilk diş hekimi muayenesinin ilk süt dişi çıktıktan sonra (genellikle 6 ay – 1 yaş arasında) yapılması önerilmektedir.

Bebek ve çocuklarda görülen genellikle üst ön grup dişlerin diş etine yakın yüzeylerinde tebeşir rengi, opak beyaz lezyonlar şeklinde başlayıp kısa sürede ilerleyen çürük tipine “erken çocukluk çağı çürüğü” ya da halk arasında bilinen adıyla “biberon çürüğü” denilmektedir. Eğer anne ve baba tarafından zamanında fark edilmezse kısa sürede pek çok dişi etkileyen bir tablo ile karşı karşıya kalınabilir. Erken çocukluk çağı çürüklerinin oluşmasında en büyük sebep uygun olmayan beslenme şeklidir. Hem anne sütü hem de inek sütü şeker içermektedir. Özellikle gece yatmadan önce ya da uyku sırasında verilen süt ağızda birikerek mikropların dişleri çürütmesi için elverişli bir ortam oluşturur. Bu nedenle özellikle gece beslenmesi sonrası dişlerin temizliğine özen gösterilmelidir.

Ülkemizde çoğu birey, çocuğun yaşı ilerledikçe değişen dişler olduğu için süt dişlerine önem vermemektedir. Fakat erken dönemde çürüyen ya da kaybedilen süt dişleri ileride daha ciddi sıkıntılara sebep olmaktadır. Bu nedenle süt dişlerinin öneminin ve görevlerinin çok iyi bilinmesi gerekmektedir.

Süt dişlerinin birinci görevi çocuğun büyüme ve gelişim açısından en aktif olduğu dönemde düzgün beslenmesini sağlamaktır. Ayrıca konuşmanın düzgün gelişimi de süt dişlerinin varlığına bağlıdır. Süt dişleri kapladıkları alanı kendilerinin yerine gelecek olan daimi diş için korumakta ve daimi diş sürerken ona rehberlik yapmaktadırlar, bu sayede yer kaybı sebebiyle ileride oluşabilecek ortodontik problemler engellenir, çene ve kasların normal gelişimi sağlanır.

Süt dişleri erken dönemde kaybedildiği zaman bu doğal yer tutuculuk fonksiyonu da ortadan kalkmaktadır. Böyle durumlarda oluşabilecek ortodontik problemleri önlemek amacıyla yer tutucu uygulaması yapılmaktadır. Çekilen dişin ağız içindeki pozisyonu ve çekilen diş sayısına göre uygun olan yer tutucu uygulanmaktadır. Süt dişlerinde oluşan çürükler çocukta enfeksiyon odakları yaratabilmekte ayrıca beslenmeyi de güçleştirebilmektedir. Süt dişi kayıpları çocuğun görünümünü ve konuşmasını olumsuz yönde etkileyerek çocukta özgüven kaybına neden olabilmektedir.

Eğer sizler de daha detaylı bilgi almak isterseniz sitemiz üzerinden ya da telefonlarımız aracılığıyla Antalya Lara bölgesinde hizmet veren kliniğimize ulaşabilir ve Pedodonti uzmanımızdan randevu alarak ilk muayenenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kurumumuz diş ile ilgili her alanda olduğu gibi çocuk diş hekimliği noktasında da çok kaliteli hizmet vermektedir. Antalya çocuk diş hekimi kadromuzda bulunan tüm doktorlarımız işinin ehli ve kaliteli hekimlerdir. Çok hassas olan çocuk diş tedavileri için kurumumuz tek başına yeterli olmaktadır.

Antalya Çocuk Diş Hekimi Uygulamaları

 

Çocuk Diş Hekimi
Çocuk Diş Hekimi

Ülkemizde çok da dikkat edilmeyen diş bakımı daha çocuk yaşta kazandırılması gereken bir

 

husustur. Bu noktada gerek koruyucu hekimlik gerek tedavi noktasında kadromuz yeterli hizmeti vermektedir. Çocukların en küçük yaşlarından itibaren tüm diş bakımları yapılabilmekte ve karşılaşılan sorunlar kolaylıkla çözülebilmektedir.

Antalya Çocuk Diş Hekimi Acil Durum Müdahaleleri

Çocuklar beslenme alışkanlıkları ve yanlış fırçalama gibi sebepler ile diş ağrısı sorununun en sık karşılaşıldığı yaş grubudur. Bu tip durumlarda diş çekimi yerine farklı alternatifler uygulanabilir ki çocukların diş sağlığı ve gelişimi için bunlar çok hassas uygulamalardır. Tedavileri ile çocukların ağrılı durumlarına anında müdahale edebilmektedir.

Çocuklar diş tedavisi noktasında çok rahat durabilen bireyler olmadıkları için, oldukça büyük bir hassasiyetle onlara yaklaşarak tedavilerini yapmaktadır. Ayrıca gerekli pedagojik yaklaşımlar ile çocukların oldukça rahat bir şekilde durmaları sağlanarak tedavinin seyri kolaylaştırılmakta ve kesin tedavi yapılabilmektedir.

Yorum Bırak

seven + ten =