Alt Çene Darlığı Tedavisi ile Daha Güzel Gülüşler!

Sizce güzel gülüşlerin sırrı nedir? Tabi ki dişlerdir öyle değil mi? Zira olumlu iletişimin de anahtarı olan güzel gülüşler, dişlerin kıymetini bilmeyi dolayısıyla da onları korumak için gerekli çabayı göstermeyi gerekli kılacaktır. Ancak kimi zaman dişlerin dizilişinde birtakım düzensizlikler söz konusu olabilmektedir. İşte bahsi geçen diziliş problemlerinden biri de alt çenedeki darlıklar, tedavileri ise Antalya çene cerrahisi alt çene darlığı tedavisi olarak karşınıza çıkacaktır. Genetik faktörlerin, çenede söz konusu olan travmaların, diş çekimindeki hataların, zor doğumların ve küçükken geçirilen ameliyatların ise söz konusu problem için etken niteliği taşıdığı bilinmelidir.

Alt Çene Darlığı Tedavisi İçin Kullanılabilecek Aparatlar!

Ortodonti tedavi çeşitlerinden biri olan alt çene darlığı tedavisi için düzeltici birtakım aparatlar ön plana çıkmaktadır. Söz konusu aparatlar sayesinde dişler zarar görmeksizin doğal yapılarını da koruyacak şekilde düzelebiliyor, böylece dişeti hastalıklarının önünde set görevi görebiliyor. Ortodonti aygıtlarında sabit ve hareketli olmak üzere iki farklı aparat bulunmaktadır. Bunlardan sabit olanı, dişlere özel materyallerle yapıştırılacak, üzerine yerleştirilecek olan tellerle ise dişlerin üzerine kuvvet uygulayacaktır. Bu şekilde dişler daha düzgün sıralanacaktır. Söz konusu aygıtlardan hareketli olanı ise hastalarca takılıp çıkarılmayı mümkün kılan pekiştirme tedavilerinden biri olacaktır. Ağzın dışından uygulanabilen ve destek görevi gören aygıtlar ise sabit ve hareketli aparatların yanı sıra ön plana çıkan tedavi yöntemlerinden bir diğeridir.

Yer Tutucu Ve Ortopedik Aygıtlarla Alt Çene Darlığı Tedavisi!

Alt çene darlığı tedavisi için kullanılabilecek aparatlardan bir diğeri de fonksiyonelliğinden söz ettirecek ortopedik aygıtlardır. Bu aygıtlar sayesinde hasta konuşabilme, yutkunabilme, yemek yiyebilme vb. şeklindeki fonksiyonlar esnasında söz konusu olabilecek kas hareketlerinde kullanım sağlayabilmektedir. Ayrıca çene ile dişlere hareket vermektedir. Bu konuda sizlere son olarak yer tutuculardan bahsedebiliriz. Süt dişinin, dişlerin olması gereken yerlerinde ilerleyebilmesini sağladığını bilirsiniz. Ancak birçok sebep bu dişlerin erkenden kaybedilmesini dolayısıyla da söz konusu darlık problemini beraberinde getirmektedir. İşte yer tutucuların amacı da tam olarak budur. Yani süt dişinin yerini tutmaktır.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH