SAYIN ORTODONTİ

Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Antalya Ortodonti Kliniği

Doç. Dr. M. Özgür Sayın

Antalya Ortodonti Kliniği Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğine Hoşgeldiniz.

Web sitemizde diş hekimleri hakkında bilgi alabilir, hizmetlerimizi detaylı inceleyebilirsiniz.

Çalışma Saatlerimiz

PAZARTESİ
9.00 – 19.00
SALI
9.00 – 19.00
ÇARŞAMBA
9.00 – 19.00
PERŞEMBE
9.00 – 19.00
CUMA
9.00 – 19.00
CUMARTESİ
10.00 – 18.00
PAZAR
Kapalı
ipadicon

Ortodonti

Ortodonti nedir? : Ortodonti dişlerin ve/veya çenelerin konum bozukluklarının oluşmasını önleyen, eğer oluştuysa bunları düzeltmeyi hedefleyen, diş hekimliğinin bir uzmanlık dalıdır.

ipadicon

İmplant Uygulaması

Günümüzde diş kayıplarının tedavisinde, hem estetiğin hemde fonksiyonun daha iyi sağlandığı implantlar kullanılmakadır.

ipadicon

Ortognatik Cerrahi

Çene yapılarında bozukluklar ve sorunlar olan kişiler için doktorların tavsiye ettiği tedavilerden biridir.

ipadicon

Çocuk Diş Tedavileri

Erken yaşta diş bakımı ileri yaşlarda diş sağlığı için çok önemlidir.

ipadicon

Lazer Uygulamaları

Işığın uyarılarak güçlendirilmesi ifadesiyle tanımlanabilir.

ipadicon

Diş Teli Uygulamaları

Gülüşünüzü güzelleştirecek ve özgüveninizi arttıracaktır.

ipadicon

Diş Beyazlatma

Sağlıklı, mutlu gülüşler için sayin ortodonti diş beyazlatma hizmetleri.

Antalya Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Ortodonti uzmanları ile sağlıklı dişlerinize kavuşun. Antalya ortodonti tedavisi hizmetleri polikliniği.

Neler Yapıyoruz?

Sürekli gelişen bir şehir olan Antalya’da ortodontik tedaviye ihtiyaç duyan insanların sayısı da giderek artmaktadır. Kliniğimiz, Antalya ilinde ortodonti dahil diş hekimliğinin tüm dallarında hizmet vermektedir.

Öncelikle amacımız gerekli tedbirleri alarak bozukluk oluşmasına engel olmaktır. Bu amaçla çocuklar küçük yaşlardan itibaren belirli aralıklarla kontrol edilir. Eğer altındaki daimi dişin sürmesi zaman alacaksa, süt dişlerine gerekli tedaviler yapılır. Bu şekilde süt dişlerinin erken kaybına engel olunur.

Antalya ortodonti ve diş hekimi ailesi olarak amacımız önce koruyucu hizmet sunmaktır. Bu nedenle eğer süt dişlerinin erken kaybı meydana gelecekse gerekli yer tutucularla alttan gelecek daimi dişlerin yerleri korunarak, ileride çapraşıklık oluşmasına engel olmaya çalışılır. Eğer hasta bize bozukluk oluştuktan sonra geldiyse veya bozukluk oluşması kaçınılmazsa ortodontik tedaviler gerçekleştirilir.

Tedavinin başarısında hastanın tedaviye uyumu da büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden öncelikle hastanın ağız hijyeni kontrol edilir. Eğer ağız bakımı iyi değilse hastaya diş fırçalama eğitimi verilir. Bu amaçla modeller kullanılır. Ağız bakımının tam olarak yapıldığından emin olmak amacı ile hasta tekrar kontrol edilir.

Ortodontik tedavi sırasında ağız bakımı büyük önem taşımaktadır. Ağızda tellerin mevcudiyeti gıda artıklarının birikimini kolaylaştıracağından hastaların dişlerini daha uzun süreli ve daha dikkatli fırçalamaları istenir. Yeterli ağız hijyenine sahip olmayan hastaya ortodontik tedavi başlanmaz.

Ağız bakımının iyi olmadığı tedavi gören hastalarda diş eti problemleri ortaya çıkmaktadır. Diş etlerinin büyümesine ve dişin üzerini örtmesine kadar gidebilen bu durum, diş hareketlerine bile engel olabilmektedir. Antalya ortodontist olarak ilkemiz öncelikle hastaya zarar vermemektir.

m-ozgur-sayin-

Ortodontik tedavi görecek hastalar öncelikle detaylı bir şekilde muayene edilir. Hastadan gerekli filmler istenir. Hastanın tüm dişlerini kemik yapıları ile birlikte gösteren panoramik filmler, hastanın üst çene, alt çene kemik konumlarını ve diş konumlarını gösteren sefalometrik filmler bu filmlerin başlangıçlarındandır. Eğer hastanın gelişim durumu tedavi açısından önemliye el-bilek filmlerinden de faydalanılır.

El-bilek filmlerinde bazı yapılardaki değişiklikler hastanın aktif gelişimini tamamlayıp tamamlamadığı konusunda bize bilgi verir. Sadece dişlerdeki bozukluklar her yaşta tedavi edilebilirken, çene konumlarındaki bozukluklar büyüme ve gelişim dönemi sona ermeden tedavi edilebilmektedir. Bu yüzden hastanın zamanında gerekli muayeneyi yaptırması gerekmektedir.

Eğer tedavimin başlama zamanına daha süre var ise bu zamana kadar hasta yine belirli aralıklara kontrol edilerek tedavi yaşı gelince tedaviye başlanır. Hastadan alınan filmlerin incelenmesi ve hastanın klinik muayenesi sonucunda hastaya uygun tedavi planlaması yapılır. Bu planlama hastaya detaylı olarak anlatılır.

Hastaya tedavinin süresi ve maliyeti konusunda bilgi verilir. Hastanın şartları kabul etmesi durumunda hastanın fotoğrafları ve alçı modelleri alınarak tedavi başlangıcı için randevu oluşturulur. Ortodontik tedavide kontroller genellikle ayda bir gerçekleştirilir. Hastanın tedavisindeki ilerleme tedavi başındaki fotoğrafları ile kıyaslama yapılarak hastaya gösterilir.

Hekim tedavinin sonlanabileceğine karar verdiğinde hastanın da memnuniyeti önem taşır. Hem hasta hem de hekim tedavi sonucundan memnun olduğunda tedavi sonlandırılır. Hastadan yine film ve fotoğraf kayıtları alınarak tedavinin sonuçları değerlendirilir.

Tedavi sonlandırıldığında dişlerde tekrar bozulmaların olmaması için gerekli tedbirler alınır. Bu aşamaya retansiyon aşaması denilmektedir. Bu dönemde de hasta belirli aralıklarla kontrol edilir. Aynı zamanda implantlar hakkında bilgi almak buraya ve Antalya implant diş yaptırmak için de bizi arayabilirsiniz.

Anne ve Babalar bebeklerinin özellikle süt dişlerinin ısırık izlerine dikkat etmelidir. Bireyler, dişlerin yapısının yalnızca bütün süt dişleri dökülüp kalıcı dişler çıktığında düzeleceğini düşünmektedirler. Fakat bu durum çocuklardaki kimi mineral ve vitaminlere hatta DNA dizilimine göre farklılık gösterir.

Çocuğunuzla alakalı herhangi bir problem fark ettiğiniz takdirde Antalya ortodontist uzmanına başvurmanız gerekmektedir. Antalya ortodontist çocuğunuzun dişlerini inceleyerek, diş oluşumunun genel durumunu ve çenelerin gelişimini değerlendirecektir. Sizlerde, Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizde bulunan Antalya ortodontist uzmanımızla iletişime geçerseniz, çocuk ortodonti tedavisinde herhangi bir problem yaşamadan, başarılı bir şekilde tedavi sürecine başlayabilirsiniz.

Antalya Ortodonti

İnsanların büyük bir bölümünde kötü kapanış bulunmaktadır. İnsanların yarısından fazlası ortodontik tedaviye gereksinim duyar. Antalya ortodontist tarafından uygulanan teşhis ve tedavi süreci yalnızca gülümsemeyi düzeltmez, aynı zamanda yüz profilinizde önemli değişiklikler olmasını sağlar.

İnsanlardaki diş hizasının doğru olmaması, değişik hastalıkların gelişebileceğinin erken uyarısıdır. Rastlanabilecek hastalıklar gastrointestinal sistem hastalıkları ve solunum yollarının enflamatuar hastalığıdır. Antalya ortodontist randevusunu erken almanız gerektiğini gösteren birçok belirti yer almaktadır. Bunlar:

* Ağrı
* Alt çenenin hareketinden sorumlu temporomandibular eklem hastalıkları
* Çiğneme ve yutma işlevinin bozulması
* Çürük gelişme riskinin yükselmesi ve erken diş kaybı gibi sorunlar
* Dilin yapısındaki değişiklikler
* Dişlerin yanlış pozisyonu
* Periodontal hastalık
* Seslerin telaffuzunun bozulması, burun solunumunun farklılaşması
* Yeme ve konuşma esnasında tıklamalar
* Yüzün asimetrisi, mesela çene yana kayabilir

Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizde, sorunları gidermek veya yok etmek için modern metotlar uygulanmaktadır. Sabit diş telleri ve sabit olmayan plakalar kullanarak çocuklarda ve yetişkinlerde dişlerin doğru olamayan yapısı düzeltilir.

Antalya ortodonti, dişlerin hizalanması ile alakalı problemleri bulunan ve daha basit çözümlerin ötesinde bulunan, diş düzleştirme prosedürlerine gereksinim duyan bireylere yardımcı olmaktadır.

Sayın Ortodonti

Bir Diş Doktoru mu Arıyorsunuz?

Sayın Ortodonti olarak sunduğumuz hizmetler
Profesyonel Diş Hekimleri
Ortodonti Uzmanı
Çocuk Diş Hekimi Uzmanı
Diş Eti Hastalıkları Uzmanı
Kanal Tedavisi Uzmanı
Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı
İmplant Cerrahisi Uzmanı
Telsiz Şeffaf Plaklarla Diş Tedavisi
Lamina (Yaprak) Porselen Diş Tedavisi
Zirkonyum Diş

Antalya Ortodonti Doktorlarımız

Sayın Ortodonti alanında uzman kadrosu ile sizlere hizmet vermekten gurur duyuyor. 22 yılı aşkın süredir Antalya ilinde hizmet vermeye devam ediyoruz. Antalya ortodonti diş hekimleri;

m-ozgur-sayin-

Doc.Dr. Özgür Sayın

Ortodontist

Dr. Canan Sayın

Diş Hekimi
gizem-kilincc

Dr. Gizem Kılınç

Diş Eti Hastalıkları Uzmanı
tugba-nale

Uzm. Dt. Tuğba Nale

Çocuk Diş Hekimi
begum-haseki-guldas

Dr. Begüm H. Güldaş

Diş Hekimi

Ortodonti Sıkça Sorulan Sorular

Ortodonti nedir?

Ortodonti, uyumsuz ve çapraşık dişlerin uyum ilişkisini teşhis ve kontrol eden uzmanlık dalıdır. Ayrıca bu durumu önlemeye çalışan ve tedavisini gerçekleştiren diş hekimliği branşının uzmanlık dalıdır.

Ortodontik Problemler Neden oluşur?

Alt çenenin önde veya arkada olması gibi bozukluklar hastanın yaşı dikkate alınarak tedavi yöntemine karar verilir. Şayet hasta ergenlik çağında ve alt, üst çene yapısının arkada olması durumu bulunuyor ise ortodontik teknikler ile tedavisi mümkündür. Fakat hasta yetişkin ise, iskeletsek problemlerin tedavisi ortodonti ve cerrahi iş birliği ile yapılmaktadır.

Fonksiyonel bozukluklara bağlı olarak, mesela; ağız solunumu yapma gibi hallerde çene uyumsuzluğu gözlemlenebilir. Ağız solunumu yapan bir bireyde çenenin üst kısmı dar kalacağı için V formunda olacaktır.

Uzun dönem biberon ve yalancı emzik kullanmış olma, parmak emme, tırnak yeme gibi yapılmaması gereken ve alışkanlık oluşturulmuş etkenler ortodontik bozukluklara sebebiyet vermektedir. Bu gibi zararlı alışkanlıklar mümkünse erken tedavi edilmelidir. Bu gibi zararlı alışkanlıkların erken yaşta engellenecek olması, iskeletsel gelişimin tamamlanması bakımından çok önemlidir.

Dilin yapı bakımından olması gerekenden büyük olması, çekilmiş diş boşluklarının bulunuyor olması gibi durumlar da dişlerde aralanmaya neden olmaktadır. Dişlerin tutunduğu çene yapısı küçük ve dişler de büyük ise bu durumda dişler çeneye sığmaz ve çapraşıklık sorunu ortaya çıkar.

Yaşanan erken veya geç süt dişi kayıpları da çapraşık dişlerin oluşmasına sebep olabilir. Zamanından evvel ağızdan düşen süt dişlerinin yerine, ağızda bulunan daimi diş bu boşluğa kayar. Oradan sürmesi gereken dişler ise kendisine yer bulamayacağı için çapraşıklık sorunu ortaya çıkar.

Ortodontik Bozukluklar Nelerdir?

Ortodonti, baş boyun bölgesinde mevcut olan iskeletsel ve dişsel sorunların teşhisi, önlenmesi ve düzeltilmesi ile ilgilenen tedavi branşıdır. Bu tedavi esnasında çok kolay dil ve damak egzersizlerinden porselen tellere kadar pek çok yöntem kullanılır. Bunların yanı sıra iskeletsel destek sistemlerinden, dişlerin iç bölümlerine takılan lingual braketlere kadar birçok metot ve materyal de kullanılabilir.

Çocuk Ortodonti

Çocukların diş yapısının takip edilmesi, sonradan oluşacak daimi dişlenmenin sağlığı bakımından çok önemlidir. Süt dişlerinin kalıcı olmaması, genellikle ihmal edilmelerine ve erken çekilmelerine sebep olmaktadır. Süt dişleri, doğal değişme süresinin tamamlanmasına kadar ağızda kalmalıdır. Bu süreç çene kemiklerinin gelişmesi açısından ve düzgün bir dişsel kapanışa temel olması bakımından çok önemlidir.

Ortodonti Tedavide Şeffaf Plakların Temizlenmesi ve Saklanması Nasıl Olmalıdır?

* Şeffaf Plak, soğuk su ile yıkanarak ya da diş fırçası ile fırçalama yapılarak temizlenmelidir.

* Temizleme yaparken kimyasal ürünler yahut diş macunu kullanılmamalıdır.

* Şeffaf plaklar kuru ve serin bir alanda saklanmalı ve sıcak suya maruz bırakılmamalıdır.

Antalya Ortodonti tedavisi devam ederken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, dişlerin temizliğidir. Diş telleri doğru fırçalama yöntemi, ara yüz fırçaları ve diş ipleri kullanıldığı sürece temizlik için pürüz oluşturmaz. Ortodonti tedavisinin ilerlemesi ile birlikte, dişler düzelmeye, ortodontik amaç ile diş çekimi yapıldı ise çekim boşlukları kapanmaya başlayacaktır. Bu aşamalar sonucunda gittikçe düzelen dişleriniz, sizi çok daha güzel ve sağlıklı bir görüntüye ulaştıracaktır.

Ortodontist Nedir?

Antalya Ortodontist diş hekimi, dişlenmedeki anormalliklerin giderilmesi ve ortadan kaldırılması alanında eğitim almış diş hekimleridir. Çarpık kesici dişler, çıkık çene ve dar çene gibi ilişkili patolojik olayların giderilmesini sağlarlar. Farklı braketlerin montajı da Antalya ortodontist tarafından yapılmaktadır.

Ortodontik tedavi ne kadar gereklidir?

Ortodontik tedavi sadece estetik tasasını taşımayıp, gelecekte karşılaşması mümkün olabilecek diş eti hastalıklarının ve çene eklemindeki problemlerin önlenmesini hedefler. Antalya Ortodonti bunların yanı sıra çiğneme fonksiyonelliğinin sağlanması ve konuşma bozukluğu olan fertlerin bu problemini gidermesini amaç edinmiştir.

Ağızda yer alan ortodontik probleme göre hareketli apareyler, fonksiyonel apareyler ve sabit apareyler ile tedavi metotları belirlenebilmektedir. İleri evrede olmayan basit ortodontik problemler, hastanın kendi takıp, çıkararak kullanabileceği lastik hareketli apareyler ile çözülebilmektedir.

Ortondontik tedavilerin bitmesi ile uygulanan tedavilerde geriye dönmesi, bozulmanın engellenmesi için pekiştirme tedavilerinin ihmal edilmemesi büyük önem taşımaktadır. Bu safha için pasif olarak çalışan değişik apareyler kullanılabilmektedir.

 

Antalya Ortodonti branşı, diş hekimliğinin diğer yan dalları ile devamlı iş birliği içerisinde çalışmaktadır.

Antalya Ortodonti Tedavisi (Diş Teli Tedavisi) Nedir?

Ortodonti tedavisi, ağızda geç kalınmadan uygulanması gereken tedaviler arasındaki en önemli olanıdır. Özellikle gelişim döneminde ortaya çıkan diş çapraşıklıkları zamanında tedavi edildiğinde son derece pozitif sonuçlar alınan bir tedavi metodudur. Birey de ortaya çıkan kapanış bozuklukları ve dişlerin sıralanışındaki bozukluklar çiğneme fonksiyonunu olumsuz etkilemektedir. Ayrıca dişler arasında besin birikintilerinin kalması da diş çürüklerinin oluşması için ortam hazırlar. Yeterince temizlenemeyen diş araları zaman ile diş eti hastalıkları için uygun ortam oluşturur. Bu sebeple ortodonti tedavisi mümkün olduğu kadar kısa zaman da uygulanmalıdır. Böylelikle diş eti ve dişler üzerinde oluşacak çürüklerden korunma sağlanmalıdır.

Ortodontik Tedavinin Alternatifi var mı?

Ortodonti tedavinin en güzel yanı, hastayı kendi dişlerini kullanarak güzelleştirmektir. Ortodontik tedavi sona erdiğinde dişleriniz, tedavinin başladığı günkü durumundan farklı değildir. Ortodontik tedavi yaygınlaşmadan evvel, dişlerdeki yamuklukları düzeltmek için uygulanan yaygın metot, yamuk dişler üstüne kaplamalar yapmaktı. Bu uygulamanın terk edilmesindeki neden ise, köprü yapımında dişlerin mine tabakasının aşındırılması ve bunun yerine yapay porselen kaplamalar yapılmasıdır.

Çocuk Ortodonti Tedavi Sırasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ortodonti tedavi süreci çocuklar da, büyük hastalara oranla daha rahat tolere edilmektedir. Ortodonti Tedavi uygulanan çocuklar ders çalışabilir, oyun oynayabilir, spor ve sanat etkinliklerinde bulunabilirler. Tedavi aşamasında ilk birkaç gününde ağrı ve sıkma hissi olsa da zamanla dişler ve ağız dokuları bunlara alışır ve sanki teller hiç yokmuş gibi bir adaptasyon oluşur. Dişlerdeki düzelme, yalnızca estetik ve fonksiyonel yararlar sağlamakla kalmamaktadır. Çocuk ortodonti tedavisi, çocukların dişlerinin görünümünden dolayı duydukları psikolojik sorunlarında giderilmesine destek olur.

Antalya Ortodonti Hizmetlerimiz Nelerdir?

Antalya ortodonti kliniğimiz de her yıl binlerce hastanın mükemmel dizilen dişlere sahip olması için diş teli tedavileri alanında çalışmalar yapıyoruz.

Ortodontist Ne Yapar?

Antalya Ortodontist diş hekiminin, çeneyi düzelttiği ve kusurları tedavi ettiği hususunda doğru olmayan fikirler bulunmaktadır. Ancak bu yalnızca çocukluktaki konjenital, kalıtsal ve kazanılmış kusurlar için geçerli olmaktadır. Antalya Ortodontist ne yapar diye soracak olursanız:

* Çiğneme ve konuşma işlevleri

* Dişlerin anormal olması

* Düzensiz diş büyümesi

* Herhangi bir kötü kapanış

* Nefes darlığı

* Yüz asimetrisi

Anormal dişleri estetik bir duruma getirmek için, Antalya Ortodontist hastaya uygun farklı braket, plaka, kaplama lumineer ve farklı tasarımlar uygular. Antalya Ortodontist gerekli tedavi sürecine bağlı olarak, her hastası için hastaya uygun tedaviyi uygular.