20 lik diş çekimi bilgileri

20 Yaş Diş Çekimi Hakkında Merak Edilenler

20 yaş dişleri, insanın ağız gelişiminden en son çıkan dişlerdir. 20’li yaşlarda çıksa da daha erken veya daha geç yaşlarda da çıkması mümkündür. Bu dişler çenede geniş bir alan bulamadıkları için gömülü olarak kalırlar. Bu durumda çene cerrahi tarafından hemen müdahale edilmelidir. Gömülü dişler çene yapısını bozarak diş kayıplarına neden olur.

20’lik Dişler Çekilmeli midir?

20 yaş diş çekilmelidir?

20’lik dişler halk arasında mutlaka çekilmesi gereken dişler olarak bilinse de sağlıklı şekilde çıkmış olan 20 yaş dişlerini çekmek oldukça anlamsız olacaktır. Bu dişler çiğneme fonksiyonu için oldukça önemlidir.Bu nedenle tedavi edilmeyecek şekilde hasar görmüş, çürük ve yapısal bozukluk olmadığı sürece ağız içinde kalması gereklidir.

20 Yaş diş Çekimi Nasıl Olur?

20 yaş diş çekimi zormudur?

20 yaş diş çekimi bir çok kişinin en korktuğu diş tedavi yöntemlerinden biridir. 20’lik diş çekimi gelişen diş hekimliği teknolojileri ile daha kolay bir hale gelmiştir. Yinede 20 yaş diş çekimi uzman bir hekim ve profesyonel bir merkezde yapılması gereklidir. 20’lik diş çekimi diğer diş çekimlerinden daha detaylı bir işlemdir. Bu dişler genellikle çenede gömülü kaldıkları ve eğri şekilde çıktıkları için çene cerrahisinin müdahalesini gerektirebilir. Bu durumda diş etinin açılarak dişin sağlıklı şekilde çıkarılması gerekebilir. Bu çekim sırasında hasta ağrı hissetmez.

20’lik Diş Çekimi Ağrıya Neden Olur mu?

20’lik diş çekimi uygulamasında hastaya lokal anestezi uygulanır. Böylelikle hasta operasyon sırasında hiç bir ağrı hissetmez. Çekimden sonra anestezinin etkisi geçer bu durumda hafif ağrı oluşabilir. Bu durum için diş hekiminiz basit bir ağrı kesici reçete ederek kullanmanızı tavsiye edecektir.

20’lik diş operasyonları farklı şekillerde yapılabilir. Gömülü olan diş çene kemiğinin altında olabilir. Bu durumlarda operasyonlar daha zor olabilir. Bu operasyonlarda ağrılar oluşabilir. Ağrı kesiciler ile bu ağrıların ortadan kalkması sağlanır.

20 Yaş Diş Çekimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

20 yaş diş çekimi sırasında ağrırmı?

20 Yaş diş çekimi gömülü bir diş için uygulandı ise hastanın diş etinde dikiş gereklidir. Bu operasyonların genellikle çok büyük bölümünde dikiş gereklidir. Bu nedenle hasta operasyon sonrasında bir kaç gün dikkatli olmalıdır.

Çok sıcak ve çok soğuk yiyeceklerin ve içeceklerin tüketiminden kaçınmalıdır. Sert ve çiğnenmesi zor olan besinler yerine ılık ve yumuşak besinler tüketmeye özen göstermelidir. Hekim tarafından reçete edilmiş ilaçların düzenli kullanımı oldukça önemlidir. Ağız ve diş bakımı hakkında diş hekiminin tavsiyelerine dikkat edilmelidir.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH