çene eklemi tedavisi antalya

Antalya Çene Tedavisi

Antalya çene tedavisi, çene eklemlerinde oluşan sorunların ortadan kaldırılması için gerekli olan tedavisidir. Çene sorunları alt ve üst çenede meydana gelirken bazı durumlarda her iki çene de ortaya çıkmaktadır. Sayın ortodonti olarak Antalya çene tedavisi alanında en iyi diş hekimlerimiz ile hizmet vermekteyiz.

Çene tedavisi sizlerin daha rahat ve konforlu bir yaşam sürmesi açısından ihmal edilmeyecek önemli bir tedavi yöntemidir. Alt ve üst çenenin birleştiği alan, çene kemiği ve çene kaslarından oluşan bir yapıya sahiptir. Çene kaslarının kasılarak çenenin gevşeyerek ağız açılıp kapanmaktadır. Bu sayede kişi konuşabilmekte, esneyebilmekte ve çiğneme fonksiyonu gerçekleştirmektedir.

Çene eklemi rahatsızlıkları boyun, baş, diş, yanak ve tükürük bezlerinin de dahil olduğu sistemi etkilemektedir. Çene eklemi tedavisi alanında uzman bir hekim tarafından yapılmalı hekim seçerken bu konu üzerinde titizlikle durulmalıdır.

Çene Eklemi Rahatsızlığı Nedenleri Nelerdir?

Ağız ve diş sorunları içinde en rahatsız edici sorunlardan biridir. Çene eklemi rahatsızlığı nedenleri aşağıdaki nedenlerden oluşabilmektedir;

 • Dişleri gıcırdatma ve sıkma
 • Tırnak yeme alışkanlığı
 • Sıklıkla sakız çiğneme
 • Uzun süren diş tedavileri
 • Yiyecekleri tek taraflı çiğneme
 • Dişler arası uyumsuzluk
 • Psikolojik sorunlar

Çene eklemi sorunlarının yoğun stres ile doğrudan ilişkili olduğu da bilinmektedir. Bu rahatsızlık ancak diş hekiminin detaylı muayenesi sonucu tanı konulabilir.

Çene Sorunları Belirtileri Nelerdir?

 

Çene sorunları rahatsızlıklarının belirtileri ilk ve orta düzeylerde ortaya çıkmaktadır. Aşağıdaki maddelerde yer alan belirtilere sahipseniz vakit kaybetmeden bir ortodontist muayenesine gitmelisiniz.

 • Dişleri sıkmaya bağlı çenede ağrı
 • Çene kısmı dahil boyun, kulak, diş ve gözlere yayılmış basınç
 • Kulak çınlaması ve halsizlik
 • Çene hareketlerinde kısıtlama
 • Esneme ve çenenin açılıp kapanması sırasında zorluk
 • Lokmaları koparmakta zorluk
 • Yüz bölgesinde ağır ve şişlik
 • En ileri derece belirti baş dönmesi ve baygınlık
 • Dişlerde oluşan hassasiyet ve dişlerin sallanması

Çene tedavisinde amaç fonksiyonları normal haline getirmektir. Tedavi sonucunda çene eklemi normal fonksiyonlarını geri kazanmaktadır.

Çene Eklemi Rahatsızlığı Teşhis ve Tanısı Nasıl Yapılır?

Çene eklemi tedavisinde teşhis ve tanı oldukça önemlidir. Klinik muayene yaklaşık 30 dk’da tamamlanır. Belirtilerin türüne ve şiddet derecesi hastalığın nedenini kesin olarak belirler. Bu muayene dokunma tekniği ile de sağlanabilir.

Hekim küçük parmağını hastanın kulağına koyarak çenenin çalışmasını kontrol edebilir. Muayene sonunda tetkik ve tetkikler istenebilir. Bu tetkikler Panoramik grafi, tomografi, mr ve pet işlemleridir. Hekim ayrıca diş modellerini isteyebilir. Bu alçı sayesinde hareketli stimülatöre geçilerek oluşan hasar tespit edilir. Bu tetkikler sonunca rahatsızlığın nedeni, teşhis ve tanısı doğru şekilde belirlenir.

Çene Tedavisi Yöntemleri

 

Antalya çene tedavisi, çene eklemi içinde oluşan basıncın düzenlenerek normal fonksiyonlarının kazandırılmasıdır. Ortodontist tarafından uygun görülen yöntem ile tedaviye başlanır. Rahatsızlığa neden olan bölgenin düzeltilmesi ve ağrının ortadan kaldırılması için birtakım önlemler alınır.

Dikkat edilmesi gereken en önemli konu hekim kontrolü dışında internet ortamında çene ağrısı için bulunan yöntemleri uygulamaya çalışmak daha kötü sonuçlara neden olabilir.  Bu nedenle alanında uzman bir diş hekimi ile tedavi yollarına gidilmelidir.

Ortodontik son zamanlarda çiğneme kaslarına uygulanan botoks uygulamaları da son derce hastayı rahatlatmaktadır. Bunun için Antalya Çene cerrahisine başvurabilirsiniz.  Hastanın tedavi süresinde önerilere uyması tedavinin kısa sürede bitmesi açısından önemlidir. Çene eklemi ağrısının nasıl geçeceği sorusunun cevabını ancak size diş hekimiz verecektir.

Çene eklemi tedavisinde uygulanan yöntemlerden olan gece plakları ve diş sıkma durumunun ortadan kalkması için alınacak tedbirler sonuç vermeyebilir. Bu durumda eklem bölgesinde enjeksiyon uygulaması yapılır. Tüm bu işlemler sonucunda çenede oluşan ağrılar giderilemezse Antalya çene tedavisi olarak cerrahi müdahale ile kesin sonuca varabiliyoruz.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH